Jak wielokrotnie wspominaliśmy nie mamy patentu na architekturę. Nie projektujemy w stylu x czy y. Uważamy, że to zaprzeczenie sensu tworzenia autentycznej i znaczącej przestrzeni – a więc sensu architektury. Nasze projekty są jednak konceptualnie związane ze sobą – wspólny jest sposób myślenia o przestrzeni i użytkowniku. Narracja i abstrakcja – określenia, które skrótowo opisują nasze podejście: obiekty tworzą znaczenie i historie, lecz unikamy dosłowności i operujemy lapidarnymi środkami.
Co to znaczy w przypadku nowej realizacji: budynku biurowego dla firmy Tapcon? Obiekt powstał jako przebudowa i rozbudowa niewielkiej historyzującej kamienicy. Skromne zamierzenia Inwestora rosły w miarę powstawania obiektu, tak, że kamienica została wchłonięta przez większą strukturę. Jej ślad zachowaliśmy jednak jako część bryły – symboliczny kamień węgielny, źródło i początek. Dalej jest już współcześnie – bryła nadbudowy jest prosta, jasna i czysta. Metaliczna powierzchnia odbija okoliczną zieleń, kamienice, niebo. Zmienia się w zależności od pory dnia, pogody, pór roku – reaguje na miasto, jego stan i z nim współgra.
Współgra, ale żyje też własnym życiem wewnętrznym, co wyraża abstrakcyjny układ otworów okiennych, „przerastając”, asymilując, scalając zarówno stary i nowy budynek. Tak zaznacza swoją podwójną obecność – jako budynek samodzielny, jednocześnie żywo mówiący z otoczeniem.
Jednocześnie to „wirtualna”, zdematerializowana architektura - mimo znacznych gabarytów, jest nienachalną i niedominującą odpowiedzią na konieczność zrównoważenia różnych elementów przestrzennych i pogodzenia różnych skal i konwencji otoczenia.
Całość współgra nie tylko z naszym przekonaniem o konieczności autentyczności i niepowtarzalności architektury – ale też symbolizuje nowoczesną, technologiczną branżę inwestora. Mamy nadzieję, że jest też innym głosem wśród zbanalizowanej architektury biurowej. Jak zawsze mamy na uwadze, by budynek służył różnym celom i użytkownikom – będąc odpowiedzią na oczekiwania klienta, służył także otoczeniu, by był znakiem miejsca i znakiem czasu, bez końcowej daty przydatności - w myśl zasady, że architektura to czasownik - nie rzeczownik.
Budynek biurowy
Inwestor: firma Tapcon z branży automatyki przemysłowej
Lokalizacja: Gliwice, Hutnicza 11
Obiekt w realizacji